ΑΝ ΕΧΕΙΣ…ΠΑΠΠΑ ΔΙΑΒΑΙΝΕ

September 2, 2017

Η Εθνική μας ξεκίνησε νικηφόρα την πορεία της στο φετινο Ευρωμπάσκετ νικώντας με 61-90 την Ισλανδία και επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί για τη συγκεκριμένη αναμέτρηση. Παππάς και Αντετοκούνμπο ξεχώρισαν ερχόμενοι από τον πάγκο (20 π. με 8/13 εντός παιδιάς και 9 πόντους, 2 μπλοκ και 4 ριμπάουντ αντίστοιχα), ενώ σημείο αναφοράς υπήρξε ο Πρίντεζης με 15π. με 7/9 σουτ εντος παιδιάς. Καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Καλάθης, Παπανικολάου για την Εθνική μας, η οποία στρέφει το ενδιαφέρον της στο σαββατιάτικο ματς με τη Γαλλία που θα κρίνει πολλα για την κατάταξη μας στον όμιλο.

Α) Καλό ξεκίνημα, καταστροφικό 2ο δεκάλεπτο

Η Ελλάδα ξεκίνησε με την αναμενόμενη αρχική της πεντάδα: Καλάθης, Σλούκας, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Μπουρούσης. Σημάδεψε από την αρχή τις αδυναμίες των Ισλανδών, οι οποίοι διαθέτουν μόλις 1 σέντερ στο ρόστερ τους μαζί με 2 φοργουορντ και 8 γκαρντ, τροφοδοτώντας τον Μπουρούση στο ποστ για να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις για τους συμπαίκτες του. Επίσης, ήταν φανερό ότι ο Καλάθης κυνηγούσε συνεχώς τον αιφνιδιασμό, όταν του δινόταν η ευκαιρία. Πάρα ταύτα, η Εθνική δεν κυκλοφορούσε με άνεση την μπάλα, καθώς δυσκολευόταν από την πιεστική άμυνα των Ισλανδών, οι οποίοι ανάγκασαν σε κάποια λάθη (ιδίως τον Μπουρούση) αμυνόμενοι σχεδόν πάντα με βοήθειες. Χρειάστηκε να μπει στο γήπεδο ο Νίκος Παππάς στο 7’ για να ‘’ξυπνήσει’’ την ομάδα και να την οδηγήσει σε ένα επιθετικό κρεσέντο με 3/3 εντός παιδιάς με 2 δίποντα και 1 τρίποντο. Παράλληλα, η άμυνα μας ήταν καλή και δεν κινδύνεψε καθόλου στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε στο συν 16 (10-26).

Όμως, η καλή αυτή εικόνα δε συνεχίστηκε στο 2ο δεκάλεπτο. Παρά το γεγονός ότι ο Παππάς συνέχισε να είναι ζεστός, η Ελλάδα άρχισε τα συνεχή λάθη μετά το 12ο λεπτό και δεν κυκλοφορούσε καλά την μπάλα στην επίθεση. Ήταν προβλέψιμη και η επιθετική αυτή δυστοκία της χάλασε τη συγκέντρωση και στην άμυνα. Οι Ισλανδοί έπαιζαν κυρίως με σούτ από το τρίποντο, όμως, όταν αποφάσισαν να μπούν στη ρακέτα μας, το έκαναν με σχετική άνεση μειώνοντας στο 31-33 λίγο πριν το ημίχρονο. Η Εθνική μας στο σημείο αυτό έφτασε να μένει και 5 λεπτά χωρίς καλάθι, ενώ αστοχούσε και στις βολές με 4/10. Οι Πρίντεζης και Σλούκας διαμόρφωσαν το 33-37 του ημιχρόνου με καλάθια στο τελευταίο λεπτό.

Β) Με σοβαρότητα και καλή άμυνα καθάρισε το ματς

Η ‘’επίσημη αγαπημένη’’ ξεκίνησε αγριεμένη το 2ο ημίχρονο δείχνοντας τη διάθεση της να…καθαρίσει το ματς, χωρίς να επιτρέψει στην Ισλανδία να διεκδικήσει κάτι. Με 9-0 σερί στα πρώτα 3’ του 3ου δεκαλέπτου έθεσε τις βάσεις για τη νίκη. Κάπου εκεί εμφανίστηκε ο ‘’ιπτάμενος’’ Θανάσης Αντετοκούνμπο να μας θυμίσει ότι δεν  είναι απλώς ο…αδερφός του Γιάννη. Πρόσφερε θέαμα με κλεψίματα, ένα κάρφωμα στον αιφνιδιασμό και αρκετές τάπες στην άμυνα βγάζοντας ενέργεια και πάθος στο παιχνίδι του. Μαζί με τον Παππά, που συνέχισε να σκοράρει ανελλιπώς, και τον Πρίντεζη ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 15 πόντους. Ένα σερί 4-0 των Ισλανδών στο 56-44 ανάγκασε το Μίσσα να πάρει τάιμ άουτ για να μην κινδυνέψει η διαφορά.

Στην 4η περίοδο το έργο παρέμεινε ίδιο με τη διαφορά να ανεβαίνει και πάνω από τους 20 πόντους. Το παιχνίδι είχε εν πολλοίς κριθεί και πλέον η ελληνική ομάδα έπαιζε χωρίς άγχος. Έτσι, άρχισαν να συνεισφέρουν κι άλλοι παίκτες στο σκοράρισμα, όπως ο Μάτζαρης, ο Παπανικολάου και ο Παπαπέτρου, αφού και η άμυνα των Ισλανδών ‘’άνοιξε’’ και δεχόταν πια πολύ εύκολα καλάθια.

Για επιμύθιο, μπορούμε να πούμε ότι η Εθνική μας έπαιξε με τη φωτιά στο 1ο ημίχρονο, όμως σοβαρεύτηκε στο 2ο και έκανε να αναμενόμενα. Ωστόσο,ο Μίσσας έχει λόγους να ανησυχεί για τη συνέχεια, ιδίως για την έλλειψη συγκέντρωσης στην άμυνα, την κακή κυκλοφορία της μπάλας κατά διαστήματα στην επίθεση και τα πολλά λάθη (20). Το βέβαιο είναι ότι με ανάλογη εμφάνιση στα ματς με Γαλλία και Σλοβενία που ακολουθούν η Ελλάδα θα δυσκολευτεί πάρα πολύ.

ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ ΔΕΝ ΛΟΓΟΚΡΙΝΕΤΑΙ, ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΥΒΡΙΣΤΙΚΟ Ή ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ: