ΣΤΟ ΕΝΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ…ΤΑ ΤΡΙΑ ΔΩΡΟ

September 3, 2017

Στο δεύτερο παιχνιδι της στο Ευρωμπάσκετ η Εθνική μας ηττήθηκε από τη Γαλλία με 87-95, χωρίς να μπορέσει να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων για παραπάνω από 30 λεπτά, ενώ, όταν αποφάσισε να αντιδράσει ήταν πολύ αργά στην 4η περίοδο, όπου έφτασε να διεκδικεί το ματς στο -6. Σημείο αναφοράς ήταν για μια ακόμα φορά ο Πρίντεζης με 22π. που, όμως, δε βοηθήθηκε από όλη την ομάδα, ενώ ο Θανάσης απέδειξε ξανά ότι βρίσκεται δικαιότατα στη 12άδα φέτος (12π και 6 ριμπάουντ), με τον Καλάθη και το Σλούκα να βοηθούν επιθετικά κατά διαστήματα (15π. αμφότεροι με 4 και 7 ασίστ αντίστοιχα). Για τους νικητές ο Λοβέρν έκανε το ματς της ζωής του με 21π και 9 ριμπάουντ με 10/14 εντός παιδιάς, ενώ ο Φουρνιέ είχε 21 και ο Ερτέλ 13 πόντους. Πλέον, η νίκη με τη Σλοβενία σήμερα είναι αδιαπραγμάτευτη συνθήκη για την πρόκριση.

Α) Ομάδα αλάνας στο 1ο ημίχρονο

Η Ελλάδα ξεκίνησε με την κλασική της πεντάδα-Σλούκας, Καλάθης, Παπανικολάου, Μπουρούσης, Πρίντεζης-απέναντι σε Ερτέλ, Ντεκολό, Φουρνιέ, Ντιό και Λοβέρν για τους Γάλλους. Παραδόξως, η Εθνική στο πρώτο δίλεπτο τα πήγαινε πολύ καλά με 5-0 σερί, καλό spacing στην επίθεση και καλή άμυνα. Οι Γάλλοι δυσκολεύονταν να κυκλοφορήσουν για τα πρώτα αυτά λεπτά. Όμως, η καλή αυτή εικόνα δε συνεχίστηκε για την Ελλάδα, καθώς οι Γάλλοι άρχιζαν να βρίσκουν ρυθμό (6-0) με το Λοβέρν να είναι ζεστός από την αρχή με 2/2 δίποντα. Η κατάσταση αυτή δεν άλλαξε ως το τέλος του 1ου δεκαλέπτου παρά τις αλλαγές του Μίσσα (Αντετοκούνμπο, Παπαπέτρου) και το τάιμ άουτ που πήρε στο 7’ για να αφυπνίσει την ομάδα. Οι Φουρνιέ και Λοβέρν συνέχισαν να κάνουν θραύση με 10 και 11 πόντους στο 1ο δεκάλεπτο, το οποίο τέλειωσε 15-27. Χαρακτηριστικό για την εικόνα της ελληνικής ομάδας και για την έλλειψη συγκέντρωσης είναι ότι μόνο στο 1ο δεκάλεπτο η Γαλλία κέρδισε 3 φορές καλάθι και φάουλ, δύο εκ των οποίων ο Φουρνιέ.

Το ίδιο έργο συνεχίστηκε και στη 2η περίοδο. Στο 1ο δίλεπτο η Ελλάδα σκόραρε μόνο από βολές (3/4), ενώ η Γαλλία συνέχιζε να είναι εξαιρετική και στο σετ παιχνίδι διαβάζοντας κάθε αδυναμία της ελληνικής άμυνας. Το μόνο θετικό για την Ελλάδα ήταν ότι οι Γάλλοι έφτασαν πολύ νωρίς τα 5 ομαδικά φάουλ, γεγονός που δεν εκμεταλλευτήκαμε. Ο Μίσσας δοκίμασε για πρώτη φορά σχήμα με 3 γκαρντ (Μάτζαρη, Σλούκα, Καλάθη) με στόχο την καλύτερη κυκλοφορία  της μπάλας, όμως η πληγή στην ελληνική άμυνα εξακολουθούσε να είναι η front line της, η οποία δεν κατάφερε να σταματήσει ούτε το Σεραφέν που μπήκε κι αυτός στην εξίσωση του σκοραρίσματος. Δοκιμάστηκε ακόμα και ζώνη 2-3 στην άμυνα, αλλά ούτε αυτό δούλεψε. Έτσι, οδηγηθήκαμε στο ημίχρονο πίσω στο σκορ 36-55.

Β) Όταν ξύπνησε, ήταν αργά

Η Εθνική μας ξεκίνησε καλύτερα το 2ο ημίχρονο με ένα 6-2 σερί από τον Πρίντεζη. Ωστόσο, η αντίδραση ήταν προσωρινή και οι Γάλλοι συνέχισαν να καλπάζουν στο σκορ (44-61 στο 24’ με το Λοβέρν ήδη στους 17 πόντους με 7/9 δίποντα). Ούτε το χαμήλωμα του σχήματος από το Μίσσα με τον Πρίντεζη στο 5 και το Θανάση στο 4 βοήθησε την κατάσταση εκείνη τη χρονική στιγμή. Ο Θανάσης πάλευε μόνος του έχοντας 8 πόντους με τρομερή διάθεση σε άμυνα και

επίθεση, όμως η Γαλλία δεν απειλήθηκε ποτέ επί της ουσίας στο συγκεκριμένο σημείο. Κερασάκι στην τούρτα ήταν η 3η (!) τεχνική ποινή για την ομάδα, την οποία δέχτηκε ο Παπανικολάου. Από κει και έπειτα το σκορ ξανανέβηκε κοντά στους 20 πόντους, με την 3η περίοδο να τελειώνει 57-75.

Παρά την κακή της εικόνα για τρία δεκάλεπτα, η ελληνική ομάδα μπήκε αίφνης στο 4ο με…το μαχαίρι στα δόντια.  Η Εθνική μας έδειξε φοβερή διάθεση στην άμυνα συνεχίζοντας να παίζει με το χαμηλό σχήμα της προηγούμενης περιόδου και το 57-75 έγινε μέσα σε λίγα λεπτά 69-77 με 8 πόντους του Πρίντεζη (2/2 δίποντα και 1 τρίποντο) και 3 του Σλούκα (1 τρίποντο) με τον πρώτο να φτάνει ήδη τους 20 πόντους. Μετά από μια βολή του Σεραφέν ο Καλάθης με σουτ 3 πόντων μείωσε κι άλλο το σκορ στο 72-78 στα μισά της 4ης περιόδου. Όμως, η αντεπίθεση έμεινε εκεί, καθώς οι Φουρνιέ και Ντεκολό πήραν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και ανέβασαν τη διαφορά στους 12 (74-86). Από εκείνο το σημείο δεν απειλήθηκε ξανά η Γαλλία να χάσει το ματς, ούτε όταν ο Παππάς 1’ πριν τη λήξη μείωσε με τρίποντο σε 85-91, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 87-95.

Γ) Δεν περνάει με αυτήν την εικόνα

Κάνοντας ένα σχόλιο για την απόδοση της Ελλάδας, η εικόνα είναι μάλλον αρνητική μετά από τα 2 πρώτα παιχνίδια. Είναι προφανές ότι η άμυνα στο πικ εν ρολ είναι το αδύναμο της σημείο (χτες φάνηκε περισσότερο), ενώ επιθετικά είναι αρκετά προβλέψιμη με μοναδικό σημείο αναφοράς το post up παιχνίδι του Πρίντεζη και του Μπουρούση, σπανιότατα δε επιχειρεί να παιξει πικ εν ρολ στην επίθεση. Ακόμη, οι βοήθειες από τους αναπληρωματικούς παίκτες φάνηκαν ανεπαρκείς με φωτεινή εξαίρεση το Θανάση Αντετοκούνμπο. Προπονητικά ίσως ο Μίσσας έπρεπε να εμπιστευτεί περισσότερο τον Αγραβάνη στο χαμηλό σχήμα που έπαιξε επί 15 λεπτά στο τελείωμα του ματς, καθώς ο Πρίντεζης στο τέλος έδειξε ‘’άδειος’’ από δυνάμεις, για να κυνηγήσει την ανατροπή. Επίσης, η πνευματική αντιμετώπιση των διαιτητικών αποφάσεων, οι οποίες ήταν λίγο εχθρικές, πρέπει να γίνει αντικείμενο συζήτησης ενόψει των δύσκολων παιχνιδιών που ακολουθούν, διότι αποδιοργανώνουν την ομάδα και δίνουν εύκολους πόντους στον αντίπαλο. Γενικά, ο προπονητής της Εθνικής μας καλείται να αξιοποιήσει περισσότερο τους παίκτες από τον πάγκο, διότι το τουρνουά έχει αρκετό δρόμο ακόμα.

ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ ΔΕΝ ΛΟΓΟΚΡΙΝΕΤΑΙ, ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΥΒΡΙΣΤΙΚΟ Ή ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ: