MIS(SAS)MATCH

September 5, 2017

Στον τρίτο της αγώνα στο φετινό Ευρωμπάσκετ η Ελλάδα έχασε από τη Σλοβενία με 78-72, παρά το ότι ήταν καλύτερη από τα προηγούμενα ματς, με μαέστρο το Σλούκα (18π και 6 ασίστ) και άξιους συνοδοιπόρους τους Παπαγιάννη (10π. 4 ριμπ. 3 μπλοκ) με πολύ καλή παρουσία σε άμυνα και επίθεση, Πρίντεζη (10π. 10 ριμπ.) και Παππά (10π). Οι Σλοβένοι, απ’την άλλη, είχαν τον Ντράγκιτς έτοιμο και ξεκούραστο στο κρίσιμο σημείο του ματς (20π. 4 ριμπ. 4 ασίστ) και σε συνδυασμό με το Ντόνσιτς (22π. 5 ριμπ. και 3 ασίστ) και τον Πρέπελιτς (16π. 3 ασίστ) ‘’σκότωσαν’’ την Εθνική μας. Πλέον, η ελληνική ομάδα καλείται να νικήσει τα δύο εναπομείναντα παιχνίδια με Φινλανδία και Πολωνία, για να μην μπλέξει σε περιπέτειες για την πρόκριση στους ‘’16’’.

Α) Δύο πρόσωπα στο 1ο ημίχρονο

Αρχική πεντάδα Ελλάδας: Σλούκας, Καλάθης, Παπανικολάου, Πρίντεζης, Παπαγιάννης.

Αρχική πεντάδα Σλοβενίας: Ντράγκιτς, Ντόνσιτς, Μπλάζιτς, Μούριτς, Βίντμαρ.

Ανεμική μπήκε στο παιχνίδι η Ελλάδα αφήνοντας εξ αρχής πρωταγωνιστικό ρόλο στο ματς για τους Σλοβένους, οι οποίοι έτρεξαν σερί 6-0 με τον Ντράγκιτς να είναι εξαιρετικός (παρά το ότι τον μάρκαρε αρχικά ο Παπανικολάου) χτυπώντας στην αδύναμη άμυνα της ελληνικής ρακέτας. Συγχρόνως, επιθετικά οι Έλληνες παίκτες δυσκολεύονταν να φτάσουν σε εύκολα καλάθια και η διαφορά ήταν 15-8 για τους Σλοβένους στο 7’. Ο Μίσσας πήρε τάιμ άουτ στα 3’ πριν τη λήξη της 1η περιόδου και άλλαξε πρόσωπα στην πεντάδα –Μάτζαρης, Παππάς, Θανάσης, Μπουρούσης- για να ξεκολλήσει η ομάδα επιθετικά. Μάταια, όμως, αφού οι Σλοβένοι συνέχιζαν να είναι έυστοχοι και τελείωσαν το 1ο δεκάλεπτο 10 πόντους μπροστά (23-13).

Η ίδια περίπου εικόνα συνεχίστηκε και στην αρχή της 2ης περιόδου. Η Σλοβενία κατάφερνε να μην απειλείται ακόμα και χωρίς τον Ντράγκιτς στο γήπεδο. Ωστόσο, μετά το 14-15’ η Εθνική μας άρχισε να αντιδράει με διαδοχικά καλάθια είτε του Παππά με κάποια παλικαρίσια λέι απ είτε του Πρίντεζη και του Παπαγιάννη, ο οποίος υπήρξε εξαιρετικός και στην άμυνα με 2 κοψίματα μόνο στο 1ο ημίχρονο. Προς το τέλος σκόραραν συνεχόμενα και οι 2 ομάδες και το ημίχρονο έκλεισε στο 35-30 υπέρ των Σλοβένων, με την Ελλάδα να έχει εμφανώς ισορροπήσει το ματς (με μοναδικό μελανό σημείο τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ των Σλοβένων).

Β) Χωρίς λύσεις στο κρίσιμο σημείο

Στο 3ο δεκάλεπτο η Ελλάδα ξεκίνησε με την αρχική της πεντάδα και συνέχισε να έχει πολύ καλή εικόνα. Κυκλοφορούσε πολύ καλά την μπάλα στην επίθεση με μπροστάρη το Σλούκα. Επίσης, για πρώτη φορά στο τουρνουά χρησιμοποίησε κατα κόρον πικ εν ρολ συστήματα με την μπάλα να καταλήγει κυρίως στον Παπαγιάννη που σκόραρε με σχετική ευκολία απέναντι κυρίως στο Βίντμαρ . Η Σλοβενία έμεινε χωρίς σκορ στα πρώτα 4’ της περιόδου, αφού και η άμυνα μας ήταν πολύ καλή. Το σκορ έφτασε 38-43 υπέρ μας στο 5’. Οι Σλοβένοι έκαναν ένα σερί 5-0 γύρω στο 26’, όμως ο Σλούκας ήταν ‘’καυτός’’ με 12π στην 3η περίοδο οδηγούσε την ομάδα επιθετικά και οργανωτικά. Στα συν του χρονικού εκείνου σημείου ήταν ότι ο Αγραβάνης χρησιμοποιήθηκε περισσότερο ξεκουράζοντας τον Πρίντεζη, για να είναι ‘’φρέσκος’’ στην 4η περίοδο (σκορ περιόδου 52-58 υπέρ μας).

Ξεκινώντας την 4η περίοδο, η Εθνική μας συνέχισε να παίζει πικ εν ρολ και με τον Μπουρούση, ενώ οι Σλοβένοι έτρεξαν σερί 5-2 στα 3 πρώτα λεπτά (57-60). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες σκόραραν εναλλάξ, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει πάνω από τους 4 πόντους (μεγαλύτερο προβάδισμα σε εκείνο το σημείο το 62-66 υπέρ της Ελλάδας με δίποντο του Παππά, ο οποίος έφτασε τους 10π με 5/5 δίποντα). Εκεί η Σλοβενία ξεκίνησε την αντεπίθεση της, για να πάρει το ματς. Με 8-0 σερί προσπέρασε στο σκορ (70-66) με τους Μούριτς, Ντόνσιτς και Βίντμαρ. Ο Καλάθης μείωσε σε 70-68, αλλά ο Ντράγκιτς, που πήρε ανάσες στην 3η περίοδο, με 5 σερί πόντους έκανε το 75-70 στα 22’’ πριν το τέλος. Ο Σλούκας με λέι απ μείωσε, αλλά ήταν αργά. Το ματς τελείωσε 78-72 με τις βολές από τους Σλοβένους.

Γ) ‘’Άδειασε’’ στο πιο κρίσιμο σημείο

Η Εθνική μας έχασε ένα ματς, όπου η απόδοση της ήταν καλύτερη από τα προηγούμενα δύο, διότι στο κρίσιμο τελευταίο πεντάλεπτο έμοιαζε να έχει ξεμείνει από δυνάμεις. Κάνοντας το καλύτερο της παιχνίδι στη ρακέτα, τόσο αμυντικά όσο επιθετικά, κυρίως λόγω της συμμετοχής του Παπαγιάννη, ο οποίος είχε 10π 4 ριμπάουντ και 3 τάπες, η Ελλάδα δεν κατάφερε να κερδίσει, διότι τα τελευταία λεπτά κατέστρεψε ό,τι έχτισε με κόπο σε όλο τον αγώνα. Κανείς δεν κατάλαβε για ποιο λόγο τελείωσε το ματς ο Μπουρούσης, παίζοντας τα τελευταία κρίσιμα 2.5 περίπου λεπτά, ενώ ο Παπαγιάννης αποτελούσε ως τότε την πιο σίγουρη λύση αμυντικά και επιθετικά στο 5. Επίσης, στις τελευταίες επιθέσεις φάνηκε η έλλειψη σχεδίου για τις ειδικές καταστάσεις των τελευταίων λεπτών που απαιτούν γρήγορες και αποτελεσματικές αποφάσεις. Αυτό το συμπέρασμα εξάγει κανείς, αν δει ότι τα τελευταία δύο σουτ τα πήρε ο Καλάθης και όχι ο Σλούκας που ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας με 18π.

Γενικά, φάνηκε ότι ως ομάδα η Ελλάδα αδυνατεί να διαχειριστεί ως τώρα τις κρίσιμες καταστάσεις, γεγονός που μάλλον εκπορεύεται από τον πάγκο της, καθώς δεν έχει γίνει ξεκάθαρο ποιος είναι ο παίκτης που θα πάρει το τελευταίο σουτ, αν χρειαστεί. Αυτό αναδεικνύει  ένα έλλειμμα στην τακτική προσέγγιση του αγώνα, αν μη τι άλλο. Τέλος, δηλώσεις τύπου ‘’εμείς δεν έχουμε Ντράγκιτς’’ ( το είπε ο Θανάσης Σκουρτόπούλος, βοηθός του Μίσσα, μετά τον αγώνα) δείχνουν ηττοπάθεια και συμβιβασμό με την ανωτερότητα του αντιπάλου, μία προσέγγιση στην οποία δεν είχαμε συνηθίσει από την Εθνική ομάδα που μεγαλούργησε την προηγούμενη δεκαετία και κέρδιζε ακόμα σε άσχημες βραδιές της.