ΠΑΛΙΑ ΘΑ ΔΙΑΛΕΓΕ ΝΑ ΧΑΣΕΙ…ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ

September 6, 2017

Τρίτη σερί ήττα γνώρισε η Εθνική μας στο Ευρωμπάσκετ από την οικοδέσποινα Φινλανδία με 89-77 με το σκορ να είναι κολακευτικό για την εικόνα της, αφού η διαφορά έφτασε και στους 24 πόντους κάποια στιγμή. Ξεχώρισαν ξανά οι Σλούκας (12π και 4 ασίστ) και Αντετοκούνμπο (17π, 6/6 εντός παιδιάς και 3 ριμπάουντ), ενώ για τους νικητές ο Κόπονεν έκανε μεγάλη εμφάνιση με 24π και 6 ασίστ με συνοδοιπόρο το Μάρκανεν που είχε 17π και 6 ριμπάουντ. Θετική ήταν και η για 1η φορά μη ολιγόλεπτη εμφάνιση του Αγραβάνη που έπαιξε πολύ ώρα στο 5, όταν η Εθνική μας έκανε τη μεγάλη επιστροφή στο σκορ, δίνοντας λύση στην άμυνα και στο ριμπάουντ (6 είχε, μαζί με 9π). Πλέον, το σημερινό ματς με τη Πολωνία είναι ‘’τελικός’’ για την πρόκριση στους ‘’16’’.

Α) Στο ίδιο έργο θεατές

Αρχική πεντάδα Ελλάδας: Σλούκας, Καλάθης, Παπανικολάου, Πρίντεζης, Παπαγιάννης

Αρχική πεντάδα Φινλανδίας: Κόπονεν, Σαλίν, Χαφ, Κόττι, Λι

Η εκκίνηση της Ελλάδας στο ματς ήταν ως συνήθως κακή, αφού σκόραρε μόνο από βολές και στο 1ο εντός παιδιάς καλάθι μπήκε 5:30 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Στο ίδιο διάστημα η Φινλανδία σκόραρε ανενόχλητη (έκανε 8-0 σερί στο 1ο τρίλεπτο) και έφτασε γρήγορα στο +11 (14-3), χωρίς να παίξει καν ο Μαρκάνεν. Μεγάλη πληγή υπήρξαν από την αρχή τα πολλά χαμένα ριμπάουντ (11-3 ήταν ήδη) και οι πόντοι από δεύτερες επιθέσεις (8 μόνο στο 1ο δεκάλεπτο). Ο Μίσσας χαμήλωσε από νωρίς το σχήμα (Πρίντεζης στο 5) χωρίς αποτέλεσμα. Κάπως έτσι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 14-23 υπέρ των Φινλανδών.

Στη 2η περίοδο το σενάριο δεν άλλαξε. Συνεχίσαμε να είμαστε κακοί στην άμυνα και στη διεκδίκηση των ριμπάουντ, ενώ ο Αγραβάνης μπήκε νωρίτερα από άλλα παιχνίδια μέσα για να μαρκάρει το Μαρκάνεν, χωρίς να καταφέρει κάτι. Ο νεαρός έφτασε πολύ νωρίς σε διψήφιο αριθμό πόντων (11), αλλά και ο Κόπονεν ήταν εξαιρετικός με 13π. Η Ελλάδα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει κάποια στιγμή στους 6 (29-35 με τρίποντο του Παπαπέτρου), με το ημίχρονο να τελειώνει στους -12 για την Εθνική μας (33-45).

Β) Συνεχιζόμενη τραγωδία

Η Ελλάδα δεν άλλαξε εικόνα μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου και συνέχισε να είναι κάκιστη στην άμυνα. Η διαφορά στο σκορ ανέβαινε συνεχώς, έφτασε μέχρι και στους 20 πόντους (36-56) και το πάρτυ των Φινλανδών στα επιθετικά ριμπάουντ δε σταματούσε (9 μέχρι εκείνο το σημείο). Τραγική ειρωνεία υπήρξε το ασυνήθιστα καλό ποσοστό της Εθνικής μας στα τρίποντα σε όλο το ματς (6/10 μέχρι την 3η περίοδο), παρότι η υπόλοιπη εικόνα ήταν αποκαρδιωτική. Οι μόνοι παίκτες που έδειχναν διάθεση ήταν οι Σλούκας (10π ως τότε) και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο (9π και 2/2 δίποντα και 1/1 τρίποντο ως τότε). Από την άλλη μεριά, ο Κόπονεν είχε φτάσει ήδη τους 20 πόντους με 5 ασίστ και ο Μαρκάνεν τους 12. Σκορ δεκαλέπτου 52-67.

Παρά το γεγονός ότι με την απόδοση της η Ελλάδα έδειχνε να βαδίζει ολοταχώς για διασυρμό από τους Φινλανδούς, ξεκίνησε μια παρόμοια με το ματς με τη Σλοβενία αντεπίθεση μετά το 32ο λεπτό. Έσφιξε την άμυνα της, έδειξε διάθεση στη διεκδίκηση των ριμπάουντ και κυκλοφορώντας καλά την μπάλα στην επίθεση κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (60-69 με Μάτζαρη και Αγραβάνη). Έφτασε μάλιστα και στο -4 με τρίποντο του Αγραβάνη και λέι απ του Παππά (65-69). Σε όλο αυτό το καλό διάστημα ο Αγραβάνης επωμίστηκε το ρόλο του σέντερ για να υπάρχει καλύτερη αντίδραση στις αλλαγές μετά από τα σκριν των Φινλανδών. Ωστόσο, ο Μάτζαρης υπέπεσε αμέσως σε αντιαθλητικό φάουλ και μαζί με την τεχνική ποινή που δόθηκε το σκορ ξέφυγε ξανά στους 10 (65-75). Από εκείνο το σημείο δεν απειλήσαμε επί της ουσίας ξανά τη Φινλανδία με ήττα, καθώς κάθε καλή προσπάθεια στην επίθεση έδινε τη θέση της σε κακή άμυνα στην άλλη μεριά του γηπέδου. Έτσι, το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 89-77.

Γ) Χαμένοι στην πόλη του Ελσίνκι

Τείνει να γίνει συνήθεια ο τρόπος με τον οποίο χάνει τα παιχνίδια σε αυτό το Ευρωμπάσκετ η Ελλάδα. Σε κάθε ματς ξεκινάει ανεμικά, αφήνει τον αντίπαλο της να βρει ρυθμό στην επίθεση και, όταν αποφασίζει να παλέψει για τη νίκη, είναι ήδη αργά. Οι αμυντικές της αδυναμίες στη ρακέτα φάνηκαν και κόντρα στου Φινλανδούς, ίσως όμως σε λιγότερο βαθμό από τα προηγούμενα παιχνίδια. Ο Αγραβάνης, όσο έπαιξε στη θέση 5, έδειξε να μπορεί να ανταποκρίθεί σε κοντά σχήματα με κατάλληλους αντιπάλους. Επιθετικά, για μια ακόμη φορά είμασταν προβλέψιμοι, λίγες ήταν οι φορές που δεν ακούμπησε η μπάλα στο ποστ, ενώ οι επιθέσεις στο πικ εν ρολ Σλούκα-Παπαγιάννη δεν επαναλήφθηκαν. Ίσως, το μόνο θετικό να είναι το πολύ καλό-παραδόξως-ποσοστό μας στο τρίποντο (47%).

Σε γενικές γραμμές, τα προβλήματα για την Εθνική μας παγιώνονται αντί να λύνονται. Οι βοήθειες από τον πάγκο ήταν και πάλι λίγες και φάνηκε ξανά ότι η τακτική προετοιμασία των αγώνων είναι σε χαμηλό επίπεδο από το προπονητικό επιτελείο. Μέσα σε όλη αυτή τη δύσκολη κατάσταση οι δηλώσεις του Θανάση Αντετοκούνμπο περί αδιαφορίας κάποιων παικτών και η απάντηση του Ιωάννη Παπαπέτρου φανερώνει του τριγμούς που υπάρχουν στα αποδυτήρια και προμηνύει αποκαλύψεις μετά το τέλος του τουρνουά. Εν ολίγοις, οι συνθήκες δε θα μπορούσαν να είναι χειρότερες για τον αγώνα-τελικό με την Πολωνία σήμερα στις 17:30.