ΘΥΜΙΣΕ ΛΙΓΟ ΕΘΝΙΚΗ

September 7, 2017

Η Εθνική έκανε επιτέλους μια εμφάνιση αντάξια της ιστορίας της και του βάρους της φανέλας της και υπέταξε την αξιόμαχη Πολωνία με 95-77, περνώντας στη φάση των ‘’16’’ του Ευρωμπάσκετ, όπου θα αντιμετωπίσει τη Λιθουανία. Ο Νικ Καλάθης έκανε την καλύτερη του εμφάνιση με το εθνόσημο έχοντας 24π και 10 ασίστ συνεπικουρούμενος από το Σλούκα που είχε 26 πόντους και 5 ασίστ και τον Πρίντεζη (14π και 6 ριμπάουντ). Από τους Πολωνούς ο Κούλιγκ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση με 26 πόντους και 7 ριμπάουντ, που όμως δεν ήταν αρκετό να μας στερήσει την πρόκριση. Πλέον, η προσοχή στρέφεται στο ματς του Σαββάτου με τη Λιθουανία, το 1ο νοκ άουτ για τους ‘’16’’.

Α) Μπήκε δυνατά από την αρχή

Αρχική πεντάδα Ελλάδας: Σλούκας, Καλάθης, Παπανικολάου, Πρίντεζης, Αγραβάνης

Αρχική πεντάδα Πολωνίας: Κόζαρεκ, Βατζίνσκι, Πονίτκα, Σελ, Κούλιγκ

Σε αντίθεση με τα προηγούμενα παιχνίδια, η Εθνική μας ομάδα μπήκε δυναμικά στον αγώνα ξεκινώντας με επιμέρους σκορ 8-4 και το Σλούκα να έχει ήδη 6π με 2/2 τρίποντα. Ωστόσο, αυτό δε συνεχίστηκε, καθώς οι Πολωνοί ισορρόπησαν και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 12-15 5:30 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου με τον Κούλιγκ να είναι από την αρχή πολύ καλός έχοντας 2/4 τρίποντα στο 1ο δεκάλεπτο, κάνοντας πολλές φορές την κίνηση για σουτ (pick ‘n’ pop) μετά το σκριν. Η Εθνική κόλλησε επιθετικά προς το τέλος του δεκαλέπτου, ενώ εξακολουθούσε να παίζει κακή άμυνα, κάτι που φαίνεται από το 23-29 με το οποίο τελείωσε η 1η περίοδος. Οι Πολωνοί είχαν ως τότε 10 ασίστ, ενώ η Ελλάδα 4 και κανένα λάθος έναντι 4 δικών μας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο φάνηκε πως η Ελλάδα έστω την τελευταία στιγμή θα σοβαρευτεί και θα κάνει το καθήκον της. Με τον Καλάθη και το Σλούκα να φτάνουν πολύ νωρίς τους 10π, η Εθνική μας γύρισε από το -6 και πέρασε και μπροστά με τρίποντο του Παπανικολάου στο 13’, έχοντας καλή κυκλοφορία στην επίθεση και αναγκάζοντας σε τάιμ άουτ τους Πολωνούς. Παρά ταύτα, δεν άλλαξε κάτι, αντιθέτως διευρύνθηκε το προβάδισμά μας με 5 σερί πόντους του Παπανικολάου (37-31) 3 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι Πολωνοί εξαπέλυσαν ένα σερί 6-2 στο 39-37, όμως οι Πρίντεζης και Παππάς (δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα) έκαναν το 44-37. Οι Πολωνοί γύρισαν σε ζώνη την άμυνα τους, αλλά ούτε αυτό μας πτόησε, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 49-43. Ως εκείνο το σημείο η ανωτερότητα μας ήταν καταφανής, αφού πέρα από το σκορ είχαμε 7 περισσότερα κερδισμένα ριμπάουντ και 70% (!) στα τρίποντα.

Β) Άντεξε στα δύσκολα και πήρε το ματς

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μακράν το πιο συναρπαστικό από τα τέσσερα. Οι Πολωνοί μπήκαν αποφασισμένοι να μην πέσουν αμαχητί (4-0 σερί στην αρχή) με οδηγό τον Κούλιγκ, τον οποίο είχε αναλάβει αμυντικά εξαρχής ο Αγραβάνης. Οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι σε ένα πραγματικό ντέρμπι με απανωτές εναλλαγές στο σκορ. Ο Καλάθης συνέχισε να είναι ‘’καυτός’’ με ήδη 14π και 8 ασίστ, ενώ από την αντίπερα όχθη ο Κούλιγκ έφτασε τους 26π από την 3η περίοδο. Στο τέλος του δεκαλέπτου ο Μπουρούσης είχε 6 σερί πόντους κλείνοντας το σκορ στο 70-67.

Η 4η περίοδος ήταν η πιο καθοριστική για τον καθορισμό του νικητή. Η Ελλάδα ήταν αποφασισμένη να κερδίσει και ο αρχηγός της, ο Μπουρούσης, βγήκε μπροστά συνεχίζοντας το σερί του από το 3ο δεκάλεπτο (72-67), όμως έκανε γρήγορα 4ο φάουλ και έδωσε τη θέση του στον Παπαγιάννη. Αλλά με τέτοιο Καλάθη και Σλούκα πως να μην κερδίσει; Με διαδοχικά τρίποντά τους ανέβασαν τη διαφορά στους 9 πόντους (80-71) 5:30 πριν τη λήξη. Το σενάριο έγινε ακόμα καλύτερο με 2 πόντους από τον Παπαγιάννη και 3 από τον Πρίντεζη (αμφότερα από ασίστ του Καλάθη) και τη διαφορά στους 12(84-75). Στην άμυνα ο Παπαγιάννης ήταν εξαιρετικός και ‘’σκέπασε’’ τα καλάθια με 2 κοψίματα, μη αφήνοντας τους Πολωνούς να διεκδικήσουν κάτι στο φινάλε. Οι Καλάθης και Σλούκας βρήκαν ευκαιρία να ανεβάσουν τα νούμερά τους με διαδοχικά τρίποντα, ενώ το ματς είχε κριθεί, και το τελικο σκορ διαμορφώθηκε σε 95-77.

Γ) Κράτησε τα προσχήματα, σκέπασε τα προβλήματα

Έχοντας πραγματοποιήσει αποκαρδιωτικές εμφανίσεις στα προηγούμενα 4 παιχνίδια της, η Εθνική μας ‘’έσωσε’’ τελικά την παρτίδα και προκρίθηκε στην επόμενη φάση, καμουφλάροντας τις αδυναμίες της και πραγματοποιώντας συνολικά την πιο ολοκληρωμένη της εμφάνιση στο φετινό Ευρωμπάσκετ. Είναι αλήθεια πως η Πολωνία είναι από άποψη παικτών και ματσαρισμάτων στην άμυνα η πιο ταιριαστή με μας ομάδα του ομίλου, αφού διαθέτει βαριά κορμιά στη ρακέτα, με αποτέλεσμα να μη φαίνεται τόσο πολύ η αδυναμία στην πικ εν ρολ άμυνα. Τακτικά, οι Πολωνοί επέλεξαν να στέλνουν πάντα βοήθεια στο ποστ είτε στον Μπουρούση είτε στον Πρίντεζη σκεπτόμενοι ότι δε θα τολμήσουμε την έξτρα πάσα στην αδύνατη λόγω του κακού συνολικού ποσοστού μας στο τρίποντο στο τουρνουά (γύρω στο 30%, εξαιρουμένου του ματς με τη Φινλανδία). Ωστόσο, οι Έλληνες παίκτες διέψευσαν τα νούμερα και με 13/20 (65%) τρίποντα δε θα μπορούσαν να ηττηθούν. Επιπλέον, η ‘’επίσημη αγαπημένη’’ ήταν καλύτερη (3 πόντους κάτω από το μέσο όρο της στο τουρνουά) στην άμυνα και δεν έδειξε διατεθημένη να κυνηγήσει το σκορ, όπως συνέβη στα προηγούμενα 4 παιχνίδια.

Σημαντικός παράγοντας για τη νίκη, επίσης, υπήρξε και το γεγονός ότι περισσότεροι παίκτες προσέφεραν τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Πέραν από τους Καλάθη και Σλούκα που έπαιξαν για…τέσσερις, ο Παπαγιάννης ήταν πολύ θετικός με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 μπλοκ, όντας καθοριστικός σε κάποιες άμυνες στο τέλος. Ακόμη, ο Μπουρούσης έκανε μια καλή εμφάνιση μετά από καιρό βοηθώντας στο σκοράρισμα με 10π και 6 ριμπάουντ, ενώ και ο Παπανικολάου έδωσε πολύτιμες βοήθειες κυρίως στην άμυνα με 8π., 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες.

Είναι σαφές, ωστόσο, ότι η κατάσταση δεν άλλαξε, επειδή προκριθήκαμε στους ‘’16’’ ως τέταρτοι από έναν όμιλο στον οποίο άλλα χρόνια μπορεί να βγαίναμε και πρώτοι. Είναι ξεκάθαρο ότι η Εθνική μας έχει οργανωτικά προβλήματα που πρέπει να λυθούν, ενώ το οικογενειακό κλίμα στα αποδυτήρια των προηγούμενων ετών έχει πάει…περίπατο. Σε κάθε περίπτωση,  μετά το Ευρωμπάσκετ πρέπει να παρθούν γενναίες αποφάσεις από την ομοσπονδία, την οποία βαραίνουν σχεδόν αποκλειστικά οι ευθύνες για την αλλοπρόσαλη πορεία που διαγράφει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο φετινό Ευρωμπάσκετ, με την ελπίδα να μη σταματήσει, όμως, το Σάββατο κόντρα στη Λιθουανία.

ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ ΔΕΝ ΛΟΓΟΚΡΙΝΕΤΑΙ, ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΥΒΡΙΣΤΙΚΟ Ή ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ: