ΑΔΙΚΗΣΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ

September 14, 2017

Σε ένα πολύ αμφίρροπο ματς που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά η Εθνική μας ηττήθηκε με 69-74 από τη Ρωσία, η οποία προχωρά στην τετράδα με αντίπαλο τη Σερβία. Από ένα ημίχρονο κυριάρχησαν οι 2 ομάδες, στο 1ο η Ελλάδα στο 2ο η Ρωσία, με τη νίκη να κρίνεται κυρίως από τις πολλές χαμένες βολές (10/20, 50% έναντι των 20/25 με 80% της Ρωσίας) και την κούραση των Ελλήνων παικτών στο τέλος. Μυθικό παιχνίδι έκανε ο Καλάθης για την Ελλάδα, που κόντεψε μόνος του να κερδίσει τη Ρωσία (25π με 50% εντός παιδιάς, 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα) με άξιο συνοδοιπόρο τον Πρίντεζη (19π με 7/12 εντός παιδιάς, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ). Για τους νικητές ο Σβεντ (26π με 7/22 εντός παιδιάς, 10/11 βολές, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα) γύρισε μόνος του το ματς στο 2ο ημίχρονο, ενώ και οι Φριτζόν (11π, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και Μοζγκόφ (15π, 10 ριμπάουντ) βοήθησαν αρκετά.

Α) Ονειρικό 1ο ημίχρονο

Η Εθνική μας ξεκίνησε το παιχνίδι με την παγιωμένη πλέον πεντάδα της (Σλούκας, Καλάθης, Παπανικολάου, Πρίντεζης, Παπαγιάννης) απέναντι στην παρέα του Σβέντ. Ο Καλάθης επιφορτίστηκε εξαρχής με το μαρκάρισμα του Ρώσου σταρ με πολύ μεγάλη επιτυχία. Επιθετικά η Ελλάδα είχε πλουραλισμό, επιδιώκοντας με κάθε ευκαιρία τον αιφνιδιασμό (είχε 5 ήδη στο 1ο δεκάλεπτο) και προβλημάτισε πολύ τους Ρώσους με την πιεστική της άμυνα. Ο Καλάθης ήταν εξαιρετικός από την αρχή με 5 ασίστ και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 24-17 υπέρ μας.

Στο 2ο δεκάλεπτο συνεχίστηκε η ίδια καλή εικόνα με τον Καλάθη να συμμετέχει επιτυχώς και στο σκοράρισμα φτάνοντας ήδη τους 10 πόντους στο 13ο λεπτό. Η συνεχιζόμενη πιεστική άμυνα του Μπουρούση και του Παπανικολάου στο ποστ οδηγούσε τους Ρώσους σε απανωτά λάθη και η διαφορά πήγε σε διψήφια νούμερα (35-22 στο 15ο λεπτό). Ωστόσο, οι Ρώσοι αντεπιτέθηκαν με 5-0 σερί εκμεταλλευόμενοι την είσοδο της 2ης πεντάδας μας και τη μη χρήση των ομαδικών φάουλ. Αυτό δεν ήταν αρκετό να μας πτοήσει και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 37-31.

Β) Ο Σβεντ και η κούραση μας στέρησαν το όνειρο

Η καλή μας εικόνα συνεχίστηκε και στο 1ο πεντάλεπτο τους 3ου δεκαλέπτου με πολύ ζεστό τον Πρίντεζη που έφτασε τους 18 πόντους και καλή κυκλοφορία στην επίθεση. Όμως, σε εκείνο το σημείο άρχισε την αντεπίθεση του ο Σβεντ, για να επαναφέρει τη Ρωσία στο ματς. Εκμεταλλεύτηκε την έξοδο του Καλάθη για ξεκούραση (13 πόντοι στην 3η περίοδο) και με 8-0 σερί οι Ρώσοι επέστρεψαν για τα καλά (49-47). Το 3ο δεκάλεπτο έληξε με 53-51 υπέρ της Ελλάδας.

Η κούραση και η έλλειψη εναλλακτικών λύσεων μας χτύπησε την πόρτα στο 4ο δεκάλεπτο και η Ρωσία το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο. Ο Σβεντ ήταν ασταμάτητος και, μόνο όσο άντεχε ο επίσης εκπληκτικός Καλάθης, η Εθνική μας συμβάδιζε στο σκορ. Στο 60-67 του 35ου λεπτού ο Μίσσας πήρε τάιμ άουτ, ο Καλάθης έκανε την ύστατη προσπάθεια (4 σερί πόντοι για το 64-67), όμως η κούραση μας κατέβαλε στην επίθεση κάνοντας κακές επιθέσεις. Ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ στα 25’’ ήταν η ταφόπλακα στα ελληνικά όνειρα και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 69-74.

Γ) 10 χαμένες βολές και 1 πεντάδα

Το ταξίδι για την Εθνική μας έληξε πρόωρα στους ‘8’ του Ευρωμπάσκετ κόντρα σε μια ισάξια αντίπαλο με τρωτά σημεία τα οποία θα μπορούσε να είχε εκμεταλλευτεί καλύτερα. Μεγάλη πληγή αποτέλεσαν οι 10 χαμένες βολές από τις 20 που εκτέλεσαν οι Έλληνες παίκτες, καθώς σε ένα κλειστό παιχνίδι αποτελούν σίγουρη πηγή πόντων, ιδίως όταν και ο αντίπαλος έχει 80% (20/25) σε αυτό το στατιστικό κομμάτι. Οι Ρώσοι είχαν χειρότερο ποσοστό εντός παιδιάς (40 έναντι 48 τοις εκατό), 5 περισσότερα ριμπάουντ (38-33) και 5 λιγότερες ασίστ (13-18). Παρά ταύτα κατάφεραν να έχουν φρέσκο το μεγάλο της αστέρι Αλεξ Σβεντ στο κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού και γύρισαν το ματς που έδειχνε να είναι στα μέτρα μας.

Δεν μπορεί να καταλογίσει κάποιος έλλειψη προσπάθειας στην Εθνική μας ομάδα. Οι Έλληνες διεθνείς, ιδίως οι μόνιμοι 5 (Σλούκας, Καλάθης, Παπανικολάου, Πρίντεζης, Μπουρούσης) που έπαιξαν πάνω από 32 λεπτά, τα έδωσαν όλα, όμως έφτασαν κουρασμένοι, όπως ήταν αναμενόμενο, στο τέλος του ματς που κρίθηκαν όλα. Είναι αλήθεια πως δεν πήραμε βοήθειες από τον πάγκο σήμερα, την ώρα που οι αντίπαλοι μας είχαν πιο μοιρασμένο ροτέισον και ήταν πνευματικά και σωματικά λιγότερο καταπονημένοι στα τελευταία λεπτά. Επίσης, επιστρέψαμε στο πιο κρίσιμο παιχνίδι στα κακά μας ποσοστά στο τρίποντο με 25% (5/20). Τέλος, υστέρησε στην επιθετική λειτουργία της ομάδας μας ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος είχε καταλυτικό ρόλο στα προηγούμενα 2 ματς-τελικούς με Πολωνία και Λιθουανία αποτελώντας ένα φονικό δίδυμο με το Νικ Καλάθη. Είχε μόλις 7 πόντους και 6 λάθη παίρνοντας πολύ λίγες προσπάθειες εντός παιδιάς (3/6 σουτ) επισκιαζόμενος από την εξαιρετική εμφάνιση του τελευταίου.

Κάνοντας μια μικρή αποτίμηση της παρουσίας μας στο φετινό Ευρωμπάσκετ, σαφέστατα η ομάδα αντέδρασε στις κακές εμφανίσεις της πρώτης φάσης, ωστόσο βασιστήκαμε εξαρχής σε λίγους παίκτες και, με δεδομένο ότι η προετοιμασία πέρασε από…σαράντα κύματα, φάνηκε ότι δεν υπήρχε εναλλακτικό πλάνο για όσο χρόνο απουσιάζουν οι βασικοί παίκτες από το παρκέ. Με εξαίρεση το Θανάση που έβγαλε μάτια στη φάση των ομίλων, ο Μίσσας δεν κατάφερε να πάρει όσα θα μπορούσε από παίκτες που αγωνίζονται σε υψηλό επίπεδο στους συλλόγους τους, όπως ο Μάτζαρης, ο Αγραβάνης ο Παπαπέτρου και ο Μπόγρης. Επίσης, είναι σαφές πως η απουσία του Γιάννη ανέτρεψε τα πλάνα του προπονητικού τιμ, το οποίο δεν μπόρεσε ποτέ (πώς θα μπορούσε άλλωστε) να την αντιμετωπίσει.

Πλέον, με το τουρνουά να έχει τελειώσει μπορεί να πει κανέις ότι υπάρχει βάσιμο πεδίο για κριτική στις επιλογές διοίκησης και προπονητή με το χρόνο να μην είναι σύμμαχος και τα προκριματικά του Μουντομπάσκετ να πλησιάζουν στο τέλος του έτους. Οι ευθύνες βαραίνουν κυρίως την ΕΟΚ και τον επί τριακονταετία ηγέτη της, Γιώργο Βασιλακόπουλο, τόσο για το χειρισμό του θέματος Αντετοκούνμπο όσο και για την επιλογή του προπονητή άρον άρον μετά από τις απανωτές αρνήσεις και τον εκτροχιασμό του χρονοδιαγράμματος. Είναι επιτακτική η ανάγκη να ανανεωθεί σε πρόσωπα και νοοτροπία η ομοσπονδία, την ίδια ώρα που σε όλες τις προηγμένες μπασκετικά χώρες σε θέσεις ευθύνης βρίσκονται πρώην μεγάλοι αθλητές που διέπρεψαν στα ευρωπαϊκά γήπεδα τα περασμένα χρόνια.